Kam v regióne - Kezmarok - Originálna drevenica JEZERSKO 43 - oblasť pieniny a zamagurie

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

Úvod
Interier chalupy
Leto na chalupe
Zima na chalupe
Voľné termíny
Rezervácia a ceny
Karta výhod
Kam v regióne
SKI Jezersko
Cesta do jezerska
Kniha návštev
Galéria obrázkov
Kontakt
Odporučiť inému

Kam v regióne - Kezmarok

 
Kežmarok 630m.n.m. ( Jezersko 30 km)

Slovansko - nemecké osídlenie už pred rokom 1269, kedy kráľ Béla IV udelil Keţmarku mestské práva. Slobodné mesto malo hospodárske a politické privilégia: právo dvoch výročných trhov (r.1419), sporné právo skladu (r. 1435), právo meča (r.1438), právo používať erb (r.1463). V Kežmarskej histórií sa odohralo celkovo 13 vojen. Storočná s Levočou o právo skladu, takmer dvestoročná, ktorú viedlo mesto s vlastným hradom. Architektúra mesta je vaľmi zaujmavá, počnuc románským slohom obsahuje každý stavebný štýl. Neskorogotická bazilika sv.Kríža (patrí medzi najväčšie na Spiši). Pred kostolom je samostatná veža - Zvonica, pokladá sa za najstaršiu renesančnú zvonicu na Slovensku. Jadro mesta bolo v r. 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Evanielický artikulárny drevený kostol z 18. storočia je národnou kultúrnou pamiatkou. Líceum (prvé správy o kežmarskej mestskej škole sú z r.1383-1392) s jednou z najväščích historických školských knižníc v strednej Európe. Nový evanielický kostol (naprojektoval ho Teofil Hansen, ktorý bol projektantom honosnej budovy rakúskeho parlamentu vo Viedni). V roku 1909 pristavili ku kostolu mauzoleum Imricha Tökölyho, vodcu proticárskeho povstania. V centre mesta sa nachádza pôvodne gotická radnica r.1461, rotunda a Paulinsky kostol.
Hrad - pôvodne gotická stavba s prvou zmienkou z r. 1463. Veľkú renesančnú prestavbu a výstavbu barokovej kaplnky zabezpečila rodina Tökölyovcov, ktorá sídlila na hrade po štyri genegácie. V r. 1702 mesto odkúpilo hrad a ten sa stal vlastníctvom mesta. V 18. storočí hradné trakty vyhoreli a viac sa neobnovili. V 19. storočí boli v hrade rôzne výrobné dielne, podniky a inštitúcie. Dnes je mesto jednou zo sedemnástich mestských pamiatkových rezervácií na Slovensku.
V meste organizujú v druhý júlový víkend, trojdňový festival EĽRO (festival európskeho ľudového remesla), v apríli jazdecké preteky o pohár primátora mesta. V auguste veľkoplošná projekcia videofilmov v amfitéatri nad mestom.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky